30.9. začíná na kampusu ČZU Noc vědců na téma Všemi smysly

Hmat, sluch, čich, zrak a chuť — pět starých dobrých známých. Co na ně ale říká šestý smysl? Nebo zvířata a rostliny? A co všechno o nich umí prozradit věda? Otevřete nové dimenze vnímání, dejte věcem jiný rozměr a rozviňte všechny smysly, budete je totiž potřebovat.

Rádi bychom vás pozvali na Fakultu tropického zemědělství, kde jsme si pro vás připravili pestrý program od 17-22h.

 • ZVÍŘATA A SMYSLY – Vidět hada v zimě? Zemětřesení, Mgr. Martina Komárková, Ph.D.  (přednáška proběhne v posluchárně č. 116) ČJ

Dokáží zvířata vycítit blížící se přírodní katastrofu? Pokud ano, jakým smyslem? Jak dlouho dopředu? Mohou nás varovat? / 19.00-20.00

 • HERBÁRIUM FTZ, Eliška Mayerová (prohlídka) ČJ + AJ /17.00-22.00

V herbáriu Laboratoře tropické botaniky a etnobiologie se budou moci návštěvníci seznámit s výzkumem vybraných členů týmu. K vidění budou různé druhy herbářových vzorků včetně mikroskopování a ukázky odborných botanických/etnobotanických publikací. Zájemci se dozvědí, jak se připravují herbářové položky a k čemu vlastně slouží herbář a budou si moci prohlédnout vybavení laboratoře.

 • BOJOVÁ HRA (interaktivní program) ČJ + AJ / 17.00-22.00

Poznej tropy všemi smysly! Otestuj svou chuť ochutnávkami tropického ovoce, poznej po čichu esenciální oleje rostlin a koření, po zraku poznej rostliny z naší Botanické zahrady, poznej po sluchu zvířata z tropů a subtropů, poznej po hmatu (a poslepu) zajímavé exotické předměty.  

  • Úkoly na stanovištích budou mít většinou 2 obtížnosti (pro děti a dospělé). Za splnění všech úkolů bude odměna.

Stanoviště bojovky 

  • Chuť   Přijďte poznat tropické chutě – ochutnávka exotického ovoce a nápojů
  • Čich    Poznejte vůni tropů na výstavě esenciálních olejů a cizokrajného koření
  • Zrak    Poznejte, jak vypadají cizokrajné rostliny zapůjčené z botanické zahrady FTZ
  • Sluch  Poznejte exotická zvířata podle jejich zvuků
  • Hmat  Dokážete poslepu poznat předměty, které jsou typické pro oblasti tropů a subtropů?

Více informací na webu NV.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.