Sbírka na pomoc ohrožené přírodě v jižním Kamerunu

Vědci Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze vyhlašují sbírku na pomoc vesnici Ebogo v Kamerunu. Případní dárci mohou přispět k ochraně ohroženého tropického pralesa, k rozvoji místních komunit a vzdělání dětí v Ebogu i přilehlých vesnicích.

Diverzita a ekologie termitích společenstev v jižním Kamerunu, stejně jako udržitelné zemědělství a ochrana biodiverzity v podmínkách probíhající klimatické změny je dlouhodobým cílem výzkumu vědců z Termite Research Team při Fakultě tropického zemědělství ČZU v Praze. Hledají způsoby, jak zefektivnit tamní zemědělské praktiky, protože pouze udržitelné zemědělství může pomoci zastavit úbytek původních tropických biomů.

Osobní zkušenost práce v podmínkách deštných lesů Konžské pánve vedla k myšlence zapojit se i do vzdělávacích programů v oblasti. První vlaštovkou se stala ZŠ Únětice, která se rozhodla pomoci základní škole ve vesnici Ebogo. Poskytnuté prostředky zajistily učební pomůcky pro jednu ze dvou tříd v místní škole na celý rok.

Naším cílem je zachránit cenný kus přírody v Jižním Kamerunu, k čemuž je nutná podpora místní komunity a vzdělávání budoucích generací,“ vysvětluje vedoucí projektu doc. Jan Šobotník z Fakulty tropického zemědělství. „Lidé jsou tu velmi chudí, netrpí hladem, ale vydělávají v průměru méně než dva dolary denně. Proto jsou náklady spojené se studiem dětí pro řadu rodin často nedosažitelné. Podporu vzdělávání mladých generací vidím jako jednu z cest ochrany přirozených biotopů před negativními zásahy člověka,“ dodává Jan Šobotník.

Proč podpořit EBOGO? Proč jsou termiti důležití?

• Udržení zbytků původních lesních porostů
  • Termiti recyklují odumřelá rostlinná pletiva a udržují tak úrodnost tropických půd
  • Místní les hostí vůbec nejvyšší diverzitu termitů na světě (minimálně 250 druhů)
  • Na malém kousku tropického lesa byly doposud objeveny tři nové rody termitů
  • Podpora místních farmářských komunit a změna tradičních zemědělských postupů ve prospěch ziskového udržitelného hospodaření
  • Zapojení místních komunit do projektů – změna smýšlení začíná u dětí – vzdělávání – finanční náklady

Více o Termite Research Teamu:

Web

Dokument Svět podle termitů natáčený částečně ve vesnici Ebogo a okolních lesích, vítěz 7. ročníku Life Sciences Film Festivalu (2017) a Festivalu Vaasa v kategorii Věda (2018).

VÝZVA k dárcovství:

Rádi bychom vás touto cestou oslovili a zároveň požádali o finanční prostředky, které budou použity na výzkumné aktivity související s ochranou přírody v jižním Kamerunu, rozvojem místních komunit a podporou šíření vzdělání dětí v Ebogu i přilehlých vesnicích. Pokud se rozhodnete do naší sbírky přispět, můžete tak učinit pomocí transparentního účtu č. 2902001431/2010, v kompetenci Termite Research Team z.s. (viz. termiti.czu.cz). Veškerý výtěžek akce bude rozdělen mezi školu v Ebogu, na podporu udržitelných zemědělských postupů a na pronájem souvislé lesní plochy poblíž vesnice Ebogo.