Na otočku v Kamerunu – věda, rozvoj, termiti

Kamerun je země plná extrémů a terénní výjezdy v něm řadím k těm nejnáročnějším vůbec. Vše buď extrémně dobře funguje, vypadá nadějně, člověka motivuje, nebo se děje přesný opak. A touhle sinusoidou tak zvaných „ups and downs“ si člověk prochází téměř neustále. Ačkoliv s kolegou Janem Šobotníkem v zemi rozhodně nepatříme mezi nováčky (na kontě 6-9 výjezdů), Kamerun si vždy najde něco, čím nás překvapí. I proto nás to baví!

Letošní první rychlo-výjezd v sobě spojil prvky vědeckého bádání, diplomacie i snahy o pomoc s rozvojem místních komunit. První část práce proběhla ve vesnici Ebogo a jeho okolí. Z hlediska biodiverzity a hlavně diverzity hmyzu se jedná o unikátní místo, jehož zalesněné plochy stále uchovávají i zbytky primárního lesa. Mezi nejcennější terénní úlovky se řadí nález „gigantických“ termitů skupiny Anoplotermes, což jsou hlínožraví termiti, kteří druhotně ztratili kastu vojáka. Jedná se o nový rod termita, který byl pro zatím sbírán pouze v lesích kolem Eboga a v současnosti připravujeme jeho vědecký popis. Kromě práce na termitech jsme navázali kontakt s místní základní školou, jedinou v blízkém okolí Eboga, a díky příspěvku žáků ZŠ Únětice jsme pro místní děti nakoupili psací potřeby i výukové materiály. Pro 90 % žáků v Ebogu i dalších vesnických oblastech Kamerunu je tato etapa konečná a jen málokomu se poštěstí pokračovat na vyšší stupeň, o středoškolském, či dokonce univerzitním vzdělání nemluvě. I proto jsme se rozhodli ve spolupráci s místní školou pokračovat a v budoucnu připravit hodiny zaměřené na rozvoj anglického jazyka (Kamerun je bilingvní země), enviromentální výuku a význam vzdělání ve společnosti.

Druhá část výjezdu proběhla v hlavním městě Yaoundé, kde jsme navštívili několik mezinárodních organizací a univerzit. Například ICRAF (World Agroforestry Centre), se kterým dlouhodobě spolupracujeme na tématech agrolesnictví, biodiverzity a domestikace původních dřevin, nebo HIES (Higher Institute of Environmental Sciences), se kterým jsme v roce 2018 podepsali Memorandum of Understanding  a momentálně je na cestě i jeho zapojení v rámci projektu Erasmus+. Mimo jiné je tato škola domovskou institucí třech našich doktorandů (Armelle Chanou, Irene Mbouwe a Patrick Choungo). Do třetice bych ráda zmínila neziskovou organizaci Key Farmers Cameroon, s jehož zástupcem jsem se potkala po dlouhých pěti letech. Napětí mezi anglofonní (alespoň v rámci Jihozápadního regionu) a frankofonní částí země, se zdá, trochu utichá a proto doufáme, že by se v dohledné době dalo lépe spolupracovat i s regiony v západní části země.

Kamerunský výjezd byl sice krátký, ale zato intenzivní! Věříme, že se nám podařilo navázat/obnovit spoustu důležitých kontaktů, které budeme moci v budoucnu zapojit do našich vědecko-výzkumných a třeba také rozvojových aktivit. Plány máme velkolepé, uvidíme, jak vše nakonec dopadne z hlediska financování i nepředvídatelné Covid-19 situace.

Anna Maňourová + Jan Šobotník

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.