Patrick Van Damme: Zásahy do krajiny musí jít ruku v ruce s podporou místní komunity

Patrick Van Damme je nejen jedním z předních expertů na tropické zemědělství a etnobotaniku, ale je také jedním z mála zahraničních vědců, kteří stojí v čele českého akademického pracoviště. Jaké jsou jeho zkušenosti z vedení fakulty? Portál Vědavýzkum.cz přináší další díl rozhovorů se zahraničními vědci, kteří působí v ČR.

Patrick van Damme vystudoval Ghent University. Během své vědecké kariéry se zaměřil především na oblast tropického a subtropického zemědělství a etnobotaniky. Dlouhá léta působil v rámci etnobotanických výzkumů mimo jiné také v Namibii, Senegalu, Togu či Ekvádoru.

Ke svým nejvýznamnějším projektům řadí například iniciativu Great Green Wall, na které se podílel jak při projektové přípravě, tak při analýze jejích dopadů. Plán tohoto projektu, který iniciovaly státy Africké unie, je do roku 2030 vybudovat přirozenou zalesněnou bariéru, která bude bránit dalšímu rozšiřování Sahary. Od roku 2021 Patrick van Damme vede českou Fakultu tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze.

Přečtěte si rozhovor ZDE.