Zemřel prof. Ing. Bohumil Havrland, CSc.

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že nás opustil emeritní ředitel Institutu tropů a subtropů (nyní Fakulta tropického zemědělství) ČZU v Praze pan prof. Ing. Bohumil Havrland, CSc.

Profesní dráhu na ČZU v Praze pan profesor Havrland započal v roce 1971 na tehdejším Institutu tropického a subtropického zemědělství v pozici odborného asistenta. Od roku 2000 do roku 2012 stál v čele ITS jako ředitel.

Prof. Havrland byl multijazykově vybaven nejen ve světových jazycích, ovládal například i portugalštinu či se dorozuměl arabsky. Díky těmto znalostem a zkušenostem prof. Havrland pracoval v průběhu třiceti pěti let na mnoha zahraničních projektech v rozvojových zemích, z toho na patnácti dlouhodobých projektech např. v Senegalu, Mali, Angole, Brazílii, Moldavsku, Kazachstánu, Ázerbájdžánu, Iráku, Nigérii, Indii atd. Pan profesor pracoval jako odborný konzultant i pro světově známé organizace, jako jsou FAO či ICSA.

Po profesní stránce zanechal velmi významnou stopu v oblasti odborných publikací, které čítají na 250 titulů. Také  předběhl dobu a již před lety všechna skripta a učebnice, jejichž autorem či spoluautorem byl, vyšla na FTZ (ITS) v jazyce anglickém.

Pan profesor Havrland byl významnou osobností ČZU a zastával klíčovou roli v oblasti témat tropů a subtropů a rozvojových projektů.

Česká zemědělská univerzita v Praze spolu s Fakultou tropického zemědělství ztrácí v panu profesoru Havrlandovi dlouholetého pedagoga a kolegu.

Čest jeho památce.

Autor: doc. Vladimír Krepl