FTZ PROMOCE 2022

Čtvrtek 23. června 2022 se pro 75 studentů bakalářských a magisterských programů na Fakultě tropického zemědělství stal milníkem v jejich životě, když si v AULE ČZU přebírali své diplomy. Ale jak zní heslo Klubu absolventů ČZU, promocí to nekončí!

Tropical News 5 - “Newsletter for FTA Friends”

Dear students, colleagues, alumni, and FTA friends, Welcome to the fifth issue of Tropical News. Our newsletter will give you a brief insight into the latest activities and international cooperation at the Faculty of Tropical AgriSciences at the Czech University of Life Sciences Prague.

Be a Student Reporter at the Tropentag - A hybrid conference

...which will take place during 14 – 16 September 2022, Czech University of Life Sciences Prague, Czech Republic Can agroecological farming feed the world? Farmers' and academia's views