Ochrana awasského jezera prostřednictvím udržitelného managementu okolní krajiny

Cílová země: Etiopie
Koordinátoři projektu: Zbyněk Polesný (ČZU)
Projektový tým: Anna Maňourová, Vladimír Verner, Tariku Olana
Partneři projektu: Mendelova univerzita v Brně (hlavní realizátor, ČR), Holistic Solutions (ČR)
Donor Česká rozvojová agentura
Doba realizace 2019 - 2022

Cíl projektu:

Mezi hlavní problémy v Etiopii patří neudržitelné hospodaření s půdou, její eroze a znečišťování krajiny. V důsledku špatného hospodaření, daného zejména odlesněním, obnažením svahů pastvou a následnou erozí, dochází k celkovému poškozování životního prostředí a degradaci krajiny. Záměrem projektu je proto přispět ke zlepšení životního prostředí awasského jezera a jeho okolí prostřednictvím implementace udržitelného hospodaření v krajině a snížením znečištění a zanášení jezera. V určených kebelích budou probíhat protierozní, zalesňovací, ochranářská, zemědělská, či vodní opatření a dojde k realizaci navržených příměstských parků.

Výstupy projektu:

• Územní plánování přijaté úředníky a komunitami
  • Vybudovaná funkční ochrana awasského jezera
  • Vybudované a revitalizované objekty městské zeleně
  • Rehabilitace degradovaných území a jejich následný udržitelný management
  • Zlepšení hospodaření s půdou zavedením inovací v zemědělství a lesnictví

V cílovém stavu budou zástupci 11 kebelí na dotčeném území hospodařit udržitelným způsobem, bude rehabilitováno alespoň 370 ha, což sníží procento degradované půdy v okolí jezera o min. 50 %. Na 4 km vybudované ochranné zóny nebude splachována půda a odpad do jezera. Konečnou skupinu příjemců tvoří kromě cca 340 přímo ovlivněných, dalších přibližně 5500 domácností, což je cca 27 500 obyvatel včetně dětí. Zejména jde o rodiny žijící poblíž jezera a obyvatele živící se přímo rybolovem.

Kontakty:

• Zbyněk Polesný, inovace pro udržitelné zemědělství a lokální zdroje obživy (polesny@ftz.czu.cz)
  • Anna Maňourová, domestikace a diverzifikace dřevin, agrolesnictví (manourova@ftz.czu.cz)