Prevence šíření Covid-19 v exponovaných lokalitách a zvyšování odolnosti místních komunit v Zambii

Cílová země: Zambie
Koordinátor projektu: Hynek Roubík
Projektový tým:

Hynek Roubík, Jiří Černý, Marek Jelínek, Chama Theodore Ketuama, Stacy Denise Hammond Hammond, Johana Hrnková, Anna Chládová, Marie Kalousová, Veronika Schmidtová, Tereza Žáková

Partneři projektu: ADRA, o.p.s.
Rozpočet (za ČZU) 4,522,030 Kč
Donor Česká rozvojová agentura
Doba realizace 2020

Cíle projektu:

Projekt si klade za cíl zvýšit povědomí o ochraně a prevenci před Covid-19 na exponovaných místech a zvyšování odolnosti místních komunit pomocí zvyšování kapacit domácností, zdravotnických a dalších veřejných institucí díky školení a distribuci ochranných prostředků a laboratorního vybavení a zlepšením přístupu k?vodě díky hloubkovým vrtům poháněným solárními panely a rozvodům vody v Chirundu, Kalabo a Kaoma.

Projekt se zaměřuje zejména na zranitelné domácnosti (ženy samoživitelky, lidi s postižením, seniory) a veřejné instituce (nemocnice, policii, zdravotní střediska, školy, trhy, veřejnou dopravu).

Prostřednictvím koordinace s klíčovými aktéry, a to zejména Ministerstvem zdravotnictví, zástupci komunit a zástupci veřejných institucí proběhnou rozsáhlá školení u konečných příjemců projektu (1 500 domácností (9 000 jednotlivců), 120 veřejných pracovníků (50 z veřejných institucí (8 policejních stanic, 6 stanic městské hromadné dopravy, 18 nemocnic / klinik / zdravotních středisek, 10 škol a 8 místních trhů), 50 dobrovolníků a 20 komunitních lídrů. 50 000 domácností skrze média a budování kapacit v?daných institucích. Celkem 60 000 osob) s cílem zvýšit povědomí o prevenci COVID 19. Současně budou také vypracovány a distribuovány zprávy o COVID-19 do cílových komunit.

Dále se projekt zaměří na zvýšení kapacit cílových domácností, komunit a veřejných institucí pro prevenci COVID-19 pomocí distribuce ochranných a sanitačních pomůcek a poskytování školení.

Zvýšení testovacích kapacit vybraných lékařských zařízení bude docíleno pomocí dovozu laboratoří. Tyto laboratoře jsou sestaveny experty z ČZU z laboratorních součástek českých firem. Laboratoře jsou mobilní, a tudíž je možné je převážet a operovat s nimi v odlehlých rurálních oblastech, kde je jinak zdravotnická péče nedostatková.

Posledním z výstupů projektu je zvýšený přístup k bezpečným a přiměřeným vodním zdrojům pro cílové komunity, jehož bude dosaženo vyvrtání vrtů vybavených systémem na zásobování vodou na solární energii, vybudováním vodovodní rozvodné sítě a následného vyškolení členů komise pro vodu a hygienu pro každý nainstalovaný systém zásobování vodou.

Garant: Dr. Hynek Roubík, roubik@ftz.czu.cz

Administrátor: Ing. Anna Chládová, chladova@ftz.czu.cz

Napsali o nás:

9.2.2021 - Šance pod rouškou covidu - CZU mobiLAB: Koronavirová krize ukázala, že v rámci humanitární pomoci je velký prostor pro další uplatnění českého know-how i výrobků ve světě. Přečtěte si celý článek ZDE.