Udržitelné nakládání s přírodními zdroji v oblasti Amazonie

Cílová země: Peru
Koordinátor projektu: Bohdan Lojka
Projektový tým: Jana Lojková, Jan Banout, Zbyněk Polesný, Daniel Preininger, Barbora Rousová, Michal Kulík, Blanka Křivánková, Lucie Banoutová, Olga Skleničková, Jitka Krausová, Jakub Vícha
Partneři projektu: UNU - Universidad Nacional de Ucayal, ICRAF - World Agroforestry Centre, INIA - Institución Nacional de Investigación Agraria
Donor projektu: MZe ČR
Doba realizace: 2007 - 2009

Cíl projektu:

• Zlepšení lesnických systémů a zvýšení produkce drobných zemědělců.
  • Projekt podporuje výzkum, vývoj a zavádění vhodných lesnických systémů, které by vedly ke zvýšení diverzifikace a zlepšené udržitelnosti zemědělské výroby a také k vývoji a zavádění jednoduchých středně-pokročilých technologií pro zpracování zemědělských a lesnických produktů.
  • Zlepšení marketingu místních zemědělsko-lesnických produktů (hl. cíl tohoto bodu je podpora marketingu produktů drobných zemědělců prostřednictvím slev v rámci spolupracujících skupin, vypracování analýzy trhu pro vybraný produkt, podpora ekologického zemědělství, která by měla vést k posílení tržních cen výrobků).
  • Budování kapacit mezi místními zemědělci, zemědělskými a lesnickými odborníky, rozšíření počtu služeb a vládních orgánů, studentů a univerzitních pracovníků.

Výstupy projektu:

• Využívání zdokonalených agrolesnických metod mezi zemědělci.
  • Zavádění středně-pokročilých technologií v zemědělství a lesnictví.
  • Lepší přístup místních produktů na národní a mezinárodní trhy.
  • Podpora ekologického zemědělství místních drobných zemědělců.
  • Lesnický manuál jako nástroj pro šíření zemědělsko-lesnických systémů.
  • Zlepšení technických dovedností místních zemědělců, odborníků, orgánů a politiků.
  • Zlepšení vzdělávacích a praktických výcvikových zařízení na UNU.

Kontakty: Bohdan Lojka, lojka@ftz.czu.cz