Posilování vědeckých kapacit a spolupráce ukrajinských univerzit v agrárních vědách

Cílová země: Ukrajina
Koordinátor projektu: Hynek Roubík
Partneři projektu na Ukrajině:

Sumy National Agrarian University,
Sumy State University,
Bila Tserkva National Agrarian University,
Dnipro State Agrarian-Economic University,
Kharkiv National Agrarian University

Rozpočet: 3,200,000 Kč
Donor: Ministerstvo zahraničních věcí České republiky
Doba realizace: 2020 - 2021

Cíle projektu:

Projekt si klade za cíl posílit kapacity a spolupráce mladých pedagogů, vědeckých pracovníků a magisterských a doktorských studentů na vybraných ukrajinských univerzitách pomocí vytvoření platformy – AgriSciences Platform pro sdílení informací z oblasti agrárních věd (8 klíčových sektorů - Agricultural engineering, Environmental economics, Ecological engineering, Forestry, Socio-economic aspects in Agriculture, Gender and Migration in Agriculture, Plant sciences, Agricultural Policy), dále pro vytváření multidisciplinárních vědeckých týmů a vyhlašování grantových příležitostí. Vedle platformy bude uskutečněna také série školení (ať už českými či ukrajinskými experty) zaměřených na zkvalitnění vědeckých výstupů a publikační činnosti a rovněž rozšíření vybraných expertních znalostí. V neposlední řadě projekt podpoří sdílení informací a navýšení vědecko-výzkumných kapacit pomocí organizace mobilit, v rámci kterých bude min. 10 vybraných ukrajinských mladých vědců vysláno na stáž do ČR na ČZU. Posledním z výstupů projektu je zvýšení motivace ukrajinských studentů ke studiu v ČR díky šíření informací o stipendijním programu vlády ČR. Navrhovaný projekt navazuje na zkušenosti z realizace předešlých projektů na Ukrajině a rozšiřuje činnost, kdy dojde na plnohodnotnější provázání univerzit zabývajících se zemědělskými vědami. Navíc díky tomuto provázání dojde k posílení spolupráce nejen mezi univerzity, ale i k posílení jejich role v Evropském vysokoškolském vzdělávacím prostoru (EHEA - European Higher Education Area).

Garant: Dr. Hynek Roubík, roubik@ftz.czu.cz

Administrátor: Ing. Marek Jelínek, marekjelinek@ftz.czu.cz