Team news

Jak se suší mango v Kambodži? Třeba i v sušárnách z FTZ!

Metody zpracování ovoce představil Jan Staš (zaměstnanec FTZ, expert na zpracování potravin) během 10denního školení pro místní farmáře a budoucí školitele v rámci projektu „iAGRO – Improving the agricultural value chain in Kampong Speu Province, Cambodia“ implementovaným Diakonií ČCE a podpořeným Českou rozvojovou agenturou.

CZU mission to Azerbaijan under FAO project on climate change

This mission within the FAO funded project on climate change adaptation and mitigation strategies in the agricultural sector in Azerbaijan allowed us to have first direct contact with the actors in the field.

How is the development of integrated agriculture in Zambia doing?

The team from the CZU, namely Vladimír Verner, Radim Kotrba, Zbyněk Polesný, Jan Staš from FTZ and Miloslav Petrtýl from FAPPZ, is currently conducting fieldwork in the Western Province of Zambia. The activities are realized in the frame of implementation of two development projects, namely "Integrated Farming II" led by Mendel University in Brno and "Agribussines4LIFE “ led by Charita Czech Republic.