Jak se suší mango v Kambodži? Třeba i v sušárnách z FTZ!

Období sklizně manga je v Kambodži právě v plném proudu. Kvůli nedostatečným znalostem a neadekvátním postupům ale dochází k obrovských posklizňovým ztrátám této plodiny bohaté nejen na vitamíny (A, E, B2, B, C, B1, B3,..), ale i na minerální látky (Mangan, Vápník, Selen, Draslík, Hořčík, Fosfor,…).

Mango je až z 85 % tvořeno vodou, proto je jeho dlouhodobé skladování náročné a vyžaduje nízké teploty, které farmáři v rurálních oblastech bez elektřiny nejsou schopni zajistit. Vzhledem k tomu, že během sezóny sklizně manga začíná i období sucha, vše nahrává jedné z nejstarších metod zpracování potravin, a sice sušení. To je místními sice praktikováno, ale kvalita výsledných produktů není optimální, a to i kvůli sušení produktů přímo na slunci, bez jakékoliv ochrany proti mikroorganismům, škůdcům, nečistotám a dalším vnějším vlivům, včetně deště či UV záření, které degraduje kvalitu ovoce.

Díky solárním sušárnám mohou farmáři těmto problémům předcházet, a navíc získat kvalitnější produkt vhodný jak pro místní trh, ale i pro export. Čerstvé ovoce zde totiž v období sklizně má takřka nulovou hodnotu, a proto je důležité tuto hodnotu uchovat, pomocí zpracování – ať už sušením, zavařením nebo fermentací.

Všechny výše zmíněné metody zpracování ovoce prezentoval Jan Staš (zaměstnanec FTZ, expert na zpracování potravin) během 10denního školení pro místní farmáře a budoucí školitele ve spolupráci s kolegy z Mendelovy univerzity v Brně (Petr Němec) a Holistic Solutions (Jaromír Novák) v rámci projektu „iAGRO – Improving the agricultural value chain in Kampong Speu Province, Cambodia“ implementovaným Diakonií ČCE a podpořeným Českou rozvojovou agenturou.

Během těchto školení získali praktikanti, kteří jsou zároveň zástupci jednotlivých zemědělských družstev, teoretické i praktické znalosti v mnoha oblastech: zpracování potravin, konzervace pomocí tepla, zavařování, fermentace, hnědnutí ovoce, chemické konzervanty, posklizňové změny v ovoci, použití senzorické analýzy pro hodnocení kvality produktu a další. Největší důraz byl ale kladen na zpracování pomocí sušení, a to hned ve čtyřech typech solárních sušáren, včetně sušárny s nucenou cirkulací vzduchu „Double-pass“, kterou dříve navrhnul prof. Ing. Jan Banout, Ph.D. s jeho týmem.

I přes občasné výkyvy počasí (tropické bouře) se podařilo zpracovat několik stovek kilogramů ovoce, nejen pomocí sušení, ale také pomocí zavařování a fermentace. Praktikanti si metody osvojili, následně měli možnost vymyslet a vyvinout si svůj vlastní produkt (např. bez použití cukru či konzervantů). Nyní jsou připraveni předat získané znalosti dalším farmářům během dalších školení, které budou následovat.

A jak to během těchto školení, na které se přijeli podívat i zástupci Velvyslanectví České republiky v Phnompenhu či absolvent FTZ Stanislav Flekač (Project Manager for Southeast Asia, Diakonie) vypadalo? Prohlédněte si galerii níže (Foto: Jan Staš, Jaromír Novák, Heom Phal).

Autor: Jan Staš

PS: Pokud by někdo měl zájem sušené mango ochutnat, neváhejte se na mě obrátit skrze stas@ftz.czu.cz

Další články v rubrice

English ☰ Menu

We use cookies on the web presentations of the Czech University of Life Sciences Prague (under the czu.cz domain). These files give us ways to serve our services better and help us analyze site performance. We can share information about how you use our sites with our social media, advertising, and analytics partners. In the settings, you can choose which cookies we can use. You can change or revoke your consent at any time.