Aktuality ICARD

FTA organized Student Competition in Evaluation

On April 28, 2023, FTA together with the Czech Evaluation Society organized a competition for students of bachelor's and master's programs in relevant fields related to the project cycle and evaluation.

ICARD students visited the office of People in Need (Člověk v tísni)

The students of the ICARD study program visited the office of People in Need (Člověk v tísni) in Prague, the largest development and humanitarian NGO in central Europe. The field trip was organized within the course Non-Governmental Organizations in International Development

Ve stínu kakaovníku

Oceněný snímek Ve stínu kakaovníku režiséra Stanislava Komínka z mezinárodního filmového festivalu AGROFILM, který měl 27.1. premiéru na ČT poukazuje na životní podmínky pěstitelů, nedostatek dělníků pro sklizeň či problém d?ětské práce či kácení deštných pralesů. Zároveň ukazuje dopady certifikace Fairtrade na jejich podnikání a jak lze zlepšit situaci pomocí družstev a získání certifikace FAIRTRADE.