AIA: Stipendia na základě mezinárodních smluv | Akce, nabídky, důležité termíny | 2022/02

Pobyty nabízené v rámci bilaterální spolupráce naleznete na webu DZS ve vyhledávači stipendií pod variantou „Stipendia na základě mezinárodních smluv“. Ostatní možnosti studia či výzkumu v zahraniční si zobrazíte pod volbou „Další nabídky“.

Bilaterální spolupráce: stipendia Francie

Zbývají poslední hodiny do uzávěrky pro podávání žádostí o výjezd financovaný díky stipendijnímu programu Barrande. Stipendium umožní absolvovat vybraným studentům DSP výzkumný pobyt ve Francii pod vedením francouzského školitele, a to buď krátkodobě (stáž v délce 1 až 3 měsíce), nebo dlouhodobě (doktorské studium pod dvojím vedením, tzv. cotutelle).

Žádosti o stipendium přijímá DZS elektronicky v termínu do 4. února 2022.

Detail nabídky naleznete na stránce programu.

 

Bilaterální spolupráce: letní kurzy v Polsku

Polsko nabízí účast na letních kurzech polského jazyka a kultury v délce 3 týdnů. Přihlásit se mohou studenti polonistiky nebo středoevropských studií orientovaných na Polsko, případně akademičtí pracovníci ze zmíněných oborů. K dispozici je 12 míst.

Žádosti přijímá AIA v termínu do 16. února 2022. Další informace ke stipendijní nabídce naleznete zde.

 

Bilaterální spolupráce: stipendia Polsko

Akademičtí pracovníci a VŠ studenti (BSP, MSP, DSP) mohou využít možnosti studijních a výzkumných pobytů v Polsku. Délka pobytů je pro akademické pracovníky 1 až 5 měsíců a pro studenty 2 až 10 měsíců.

Žádosti přijímá AIA v termínu do 24. února 2022.

Detaily nabídek stipendií pro akademické pracovníky a pro studenty VŠ naleznete ve vyhledávači stipendií zde.

 

Bilaterální spolupráce: stipendia Slovensko

Slovenské Ministerstvo školství, vědy, výzkumu a sportu nabízí stipendia na studijní pobyty pro studenty MSP a DSP v délce 3 až 10 měsíců a přednáškové a výzkumné pobyty pro učitele VŠ a akademické pracovníky v maximální délce 2 týdny.

Žádosti přijímá AIA v termínu do 18. února 2022.

Detaily nabídek naleznete ve vyhledávači stipendií zde.

 

Výběrové řízení: lektoři českého jazyka v zahraničí

MŠMT ČR ve spolupráci s DZS vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pozic lektorů českého jazyka a literatury v zahraničí s působností od akademického roku 2022/2023. Výběrové řízení proběhne na volná místa na lektorátech v Bulharsku (Sofie), Číně (Peking), Egyptě (Káhira), Francii (Aix-en-Provence, INALCO), Gruzii (Tbilisi), Chorvatsku (Záhřeb), Itálii (Padova, Udine), Polsku (Katovice, Krakov, Varšava), Rumunsku (Bukurešť), Rusku (Moskva), Severní Makedonii (Skopje), Slovinsku (Lublaň) a Spojeném království (Glasgow).

Podrobnosti o podmínkách výběrového řízení s datem uzávěrky 4. února jsou k dispozici na stránkách MŠMT a DZS.

 

Stipendia pro asistenty na školách v Sasku (Německo)

MŠMT ČR ve spolupráci se saským ministerstvem kultu nabízí stipendia pro asistenty výuky českého jazyka na školách v Sasku. Přihlásit se mohou studenti posledního ročníku a čerství absolventi pedagogických fakult v oborech čeština-němčina (kombinace) nebo učitelství pro 1. stupeň ZŠ se znalostí němčiny (minimálně B1). Pobyty trvají od začátku září 2022 do konce května 2023.

Přihlášky se podávají na MŠMT ČR do 31. března. Bližší informace naleznete zde.

 

Stipendia pro asistenty na školách v Bavorsku (Německo)

Bavorské státní ministerstvo vzdělávání a kultu vypisuje výběrové řízení na stipendia pro asistenty výuky českého jazyka na školách v Bavorsku. Přihlásit se mohou studenti třetích a vyšších ročníků vysokých škol s němčinou jako studijním oborem, věková hranice je max. 29 let. Dobrá znalost německého jazyka je nutná. Pobyty trvají od 13. září 2022 do 28. června 2023.

Podklady je třeba zaslat emailem do 31. května na adresu maximilian.weig@stmuk.bayern.de. Bližší informace naleznete zde.

 

Spolupráce ČR – Bavorsko: stipendijní a grantové programy v roce 2022

Česko-bavorská vysokoškolská agentura (BTHA) informuje o stipendijních a grantových programech v roce 2022: Finanční příspěvky je i nadále možné poskytovat pro projekty přeshraniční spolupráce také v digitálním formátu a pro účast na online akcích VŠ v sousední zemi. Případné možnosti uskutečnit některá setkání, studijní pobyty nebo výzkumné projekty prezenční formou pak bude záviset na vývoji situace v obou zemích.

V roce 2022 nabízí BTHA studentům, vyučujícím a vědeckým pracovníkům vysokých škol v ČR kurzy němčiny a odborné letní školy v Bavorsku. Žádosti přijímá BTHA do 31. března 2022 buďto poštou na adrese kanceláře v Řeznu, nebo emailem na sekretariat@btha.de. Více informací naleznete na stránkách BTHA v rubrice "Stipendia".

 

Robitschek Scholarship: stipendia pro české studenty ke studiu na University of Nebraska

University of Nebraska v Lincolnu nabízí stipendia určená talentovaným českým a slovenským studentům, která jim umožní strávit až dva semestry studia v zámoří. O přijetí rozhoduje výsledek výběrového řízení, v němž uchazeč prokáže potřebnou úroveň znalosti angličtiny, akademické předpoklady, zkušenost s vedením týmů a cílevědomost pokračovat v akademické či jiné kariéře v České republice.

Zájemci si prostudují kritéria výběrového řízení na webu univerzity. Žádosti podávají do 1. března.

 

Stipendia thajských VŠ pro zahraniční studenty

Thajské ministerstvo vysokého školství, vědy, výzkumu a inovací vydalo dokument s přehledem nabídek stipendií na rok 2022 pro pregraduální i postgraduální studium v přírodovědných, technických a společenskovědních oborech na thajských vysokých školách. Ne všechna stipendia jsou určena uchazečům z Evropy, tato informace je vždy uvedena v detailu nabídky v řádku „Eligible region/country“.

AIA tato stipendia neadministruje, zájemci případné dotazy pokládají přímo konkrétní thajské VŠ.

 

Krátkodobý školící program Kautilya Fellows Programme (Indie)

Kautilya Fellows Programme (KFP) nabízí 2 místa pro účast na 4. ročníku workshopu KFP, který proběhne od 2. do 10. dubna 2022 v New Delhi. KFP je certifikovaný program zaměřený na zahraniční a veřejnou politiku současné Indie, je určen pro samoplátce, stipendium kryje pouze účast na programu.

Více informací naleznete na stránkách KFP.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.