Podpora inovace výuky, rozvoje výzkumu a meziuniverzitní spolupráce SAUM a TSU (Moldavsko)

Cílová země: Moldavsko
Koordinátor projektu: Tatiana Alexiou Ivanova
Projektový tým: Věra Potopová, Nina Muntean, Jitka Kumhálová, Olga Leuner, Vladimír Krepl, Jiří Hejkrlík, Iulia Corman, Tudor Castravet
Partneři projektu: Státní agrární univerzita Moldavska (SAUM), Tiraspolská státní univerzita (TSU)
Donor: Ministerstvo zahraničních věcí České republiky
Rozpočet: 1 238 340 Kč (2021), 1 329 625 Kč (2022)
Doba realizace: 2021-2022

Cíl projektu

Inovace odborné výuky, rozvoj vědecko-výzkumné činnosti a posílení meziuniverzitní spolupráce SAUM a TSU prostřednictvím implementovaných aktivit a realizovaných výstupů. Hlavní cílovou skupinou projektu a příjemcem výsledků jsou partnerské univerzity, jejich pedagogický sbor, vedení, vědci a studenti.

Výstupy projektu byly naplněny poskytnutím odborných školení pro pedagogy a studenty partnerských univerzit v oblasti aplikací GIS a využití Moodle, Teams a jiných elektronických opor pro prezenční i distanční formy výuky, zavedením inovativního kurzu o změně klimatu, vybavením dvou moderních pracovišť pro výuku a tvůrčí činnost, předáváním českého know-how v oblasti managementu vysokého školství, stáží zástupců SAUM a TSU v ČR, spoluprací ve vědecké a publikační činnosti, organizací Mezinárodní studentské vědecké konference a Dne popularizace SAUM a TSU i osvěty o programu rozvojových stipendií. Důraz byl též kladen na modernizaci technického vybavení SAUM a TSU jak za účelem realizace lepší a kvalitnější výuky, tak i pro progres ve výzkumu. Přínosem projektu bylo posílení spolupráce SAUM-TSU-ČZU ve výzkumné a publikační činnosti a popularizace moldavských univerzit na národní i mezinárodní úrovni.

Usnesení vlády MD o reorganizaci řady institucí v oblasti vzdělávání a vědy cestou sloučení se dotklo obou partnerských univerzit; SAUM byl následně sloučen/pohlcen Technickou univerzitou Moldavska a TSU "Ion Creanga" Státní pedagogickou univerzitou Chisinau. Tato změna v podstatě neovlivnila realizaci aktivit a dokončení projektu nepřekážela, spíše ho podpořila. Koordinátoři projektu sledovali vývoj situace, pravidelně komunikovali a flexibilně přizpůsobovali aktivity tak, aby došlo k jejich úspěšné realizaci a efektivnímu dopadu.

Kontakt: Tatiana Alexiou Ivanova ivanova@ftz.czu.cz