Zvyšování konkurenceschopnosti a efektivity moldavských malých a středních zemědělců pomocí jejich orientace na produkci s vysokou přidanou hodnotou u vybraných cílových skupin v oblastech Ungheni, Anenii Noi, Cahul

Cílová země: Moldavsko
Koordinátor projektu: Bohumil Havrland
Projektový tým: Alexander Kandakov, Tatiana Ivanova
Partneři projektu: Národní agentura pro rozvoj venkova ACSA, Kišiněv
Donor: Česká rozvojová agentura
Doba realizace: 2011 - 2013

Cíl projektu:

Projekt podporuje pěstování ovoce a zeleniny ve čtyřech vybraných farmářských skupinách (dvě farmářské skupiny v každé oblasti), které jsou hlavními cílovými skupinami projektu. Byly ustaveny asociace farmářů, které se nyní transformují na nákupní a odbytová družstva. Členové asociací pěstitelů ovoce a zeleniny jsou školeni v nových technologiích pěstování, jsou pro ně sestaveny strategické plány pěstování ovoce a zeleniny pro obchod. Jsou podporováni dodávkami strojů pro zahradnictví, skleníky, vybavením pro zavlažování a dalšími zemědělskými potřebami. Zvládnutí systému Marketing Information System (MIS) zemědělci a jeho přizpůsobení aktuálním potřebám pěstitelů ovoce a zeleniny patří mezi další cíle projektu. Pro popularizaci procesu sdružování malých a středních zemědělců i jiných cílových skupin se také konají nejrůznější konference.

Výstupy z projektu:

• Identifikace požadavků malých a středně velkých zemědělců a zavedení spolupráce mezi skupinami pěstitelů ovoce a zeleniny ve vybraných oblastech ve všech hlavních regionech Moldávie.
  • Posílení kapacit směřujících ke zvýšení počtu pěstitelů ovoce a zeleniny ve spolupracujících skupinách malých a středně velkých pěstitelů ovoce a zeleniny a dalších zainteresovaných subjektů.
  • Zajištění materiální podpory pro zvýšení produkce ovoce a zeleniny skupin malých a středně velkých pěstitelů.
  • Posílení kapacit pro zlepšení marketingu a následného prodeje produktů a šíření výsledků projektu mezi skupinami spolupracujících malých a středně velkých pěstitelů zeleniny a ovoce a dalších zainteresovaných subjektů.
  • Zpracování analýz, strategií a business plánů pro skupiny malých a středně velkých pěstitelů ovoce a zeleniny a dalších zainteresovaných subjektů.
  • Další vývoj systému Marketing Information System (MIS) směřovaný ve prospěch zemědělců, obchodníků a vstupních dodavatelů zaměřených na ovoce a zeleninu.

Kontakt: Bohumil Havrland, havrland@ftz.czu.cz