Botanická zahrada FTZ na Réunionu

V rámci programu Erasmus+ jsme mohli strávit sedm úžasných dní na tropickém ostrově Réunion. Nám důvěrně známé tropické rostliny jsme mohli vidět jak v divoké přírodě (prales), tak jsme měli možnost navštívit podniky, které tyto plodiny zpracovávají jako např. vanilkovou plantáž Coopérative Pro Vanille ve městě Bras Panon nebo továrnu na zpracování cukrové třtiny ve městě Saint André: Sucrerie de Bois-rouge.

Setkali jsme se s kolegy z tamní botanické zahrady Jardin d’Eden a strávili nemalou část pobytu i v univerzitním kampusu Université de la Réunion. Absolvovali jsme vyčerpávající prohlídku pralesa Cirque de Salazie a Přírodní rezervace Foret des Hauts de Mont Vert s místním botanikem. Také jsme podnikli výstup na činnou sopku Piton de la Fournaise s naprosto odlišnou formou vegetace. Před odjezdem jsme ještě stihli navštívit lokální trh s ovocem a zeleninou.

Tento praktický program nás obohatil o spoustu užitečných informací a poznatků, které můžeme v budoucnu aplikovat i v naší botanické zahradě, současně jsme navázali kontakty s významnými osobnostmi našeho oboru, se kterými je zajímavé sdílet pěstitelské zkušenosti na různých polokoulích.