FTZ je součástí konsorcia pěti evropských univerzit, které nabízí program Global Forestry. Přihlášky je možné podávat do 1. března 2024

Global Forestry (GLOFOR) je dvouletý magisterský program Erasmus Mundus světové úrovně v anglickém jazyce, který připravuje absolventy na řešení obrovských současných výzev a potenciálů lesnictví s problémy ochrany biodiverzity, změny klimatu a rozvoje oběhového biohospodářství.

Přihlášky pro studenty ze zemí EU, Norska, Lichtenštejnska, Islandu a Švýcarska jsou otevřené od 16. ledna do 1. března 2024: https://globalforestry.eu/applications/.

Odlesňování a znehodnocování lesů představuje 10-15 % světových emisí skleníkových plynů, masivně přispívá ke globální ztrátě biologické rozmanitosti a podkopává živobytí milionů lidí, jejichž živobytí je silně závislé na lesích a neobdělávaném prostředí.

Tyto procesy se odehrávají převážně v zemích globálního Jihu se středními a nízkými příjmy.

Příčiny odlesňování a znehodnocování lesů jsou však složité a souvisejí se změnou klimatu, chudobou a zemědělskou expanzí taženou ziskem, neudržitelnou těžbou dřeva, nespravedlivým rozdělováním lesních a pozemkových práv a nedostatkem účinných mechanismů na ochranu přírody, aniž by bylo ohroženo živobytí na venkově.

Na druhé straně mají lesní zdroje velký potenciál. Globální transformace směrem ke spravedlivé a zelené ekonomice nebude možná, pokud lesy v zemích se středními a nízkými příjmy nebudou spadat pod udržitelné formy využívání a ochrany.

Fakulta tropického zemědělství ČZU v Praze je součástí konsorcia pěti evropských univerzit s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti globálního lesnictví, které nabízí program GLOFOR. Do konsorcia kromě FTZ patří také následující univerzity:

• Paris Institute of Technology for Life, Food and Environmental Sciences (AgroParisTech), Montpellier and Kourou campuses (Francie)
  • Technische Universität, Dresden, Institute of International Forestry and Forest Products, (Německo)
  • University of Copenhagen, Department of Food and Resource Economics (Dánsko)
  • University of Padua, School of Agriculture and Veterinary Medicine (Itálie)

Studenti studují první semestr v Dánsku, druhý semestr buď v Německu nebo Itálii a druhý rok na kterékoliv z pěti partnerských univerzit dle vlastního výběru.

Po ukončení studia získají studenti dva nebo tři tituly uznávané ve všech zúčastněných zemích.

Konsorcium GLOFOR zahrnuje také přidružené partnery, mezi nimiž jsou následující akademické univerzity na globálním Jihu:

• Institute of Forestry at Tribhuvan University (Nepal)
  • Faculty of Forestry at the Sokoine University of Agriculture (Tanzania)
  • The Resource and Environmental Geography Working Group at the University of Bamenda, Cameroon
  • Hawassa University Wondo Genet, Ethiopia
  • The Universidad Nacional de La Plata, Facultad de Ciencias Agrarias y Forestales-LISEA, Buenos Aires, Argentina

Pro více informací navštivte, prosím: https://globalforestry.eu/.