Letní škola v Kambodži 2018

Letní škola v Kambodži s názvem „SCIENTIFIC WORK: Step by step“ proběhla od 20. do 31.8.2018.

V průběhu srpna se ve spolupráci s Royal University of Agriculture (RUA) v Kambodžském Phnom Penhu uskutečnil druhý ročník letní školy „SCIENTIFIC WORK: step by step“. Aktivita je součástí projektu v rámci dotačního titulu České rozvojové agentury (ČRA): „Vysílání českých učitelů do rozvojových zemí“. Hlavní náplní dvoutýdenního pobytu bylo seznámení účastníků se strukturou, základními principy a pracovními nástroji vědecké práce a možnostmi prezentování výsledků v populární i odborné formě.

V první teoretické části byl představen obecný rámec vědecké práce s důrazem na kvalitu primárních dat a literárních zdrojů, včetně ukázek konkrétních postupů a dále principy, specifika a ukázky dobré praxe při prezentování výsledků pomocí posterů, prezentací či odborných textů. Studenti získali doporučení ohledně struktury a obsahu odborného článku či formy prezence. V praktické části provedli studenti v malých skupinách dotazníkový průzkum zákazníků na zdejších tradičních tržištích se zemědělskými produkty. Cílem bylo zjistit zákaznické preference při nákupu vybraného sortimentu místních druhů zeleniny. Na základě nově nabytých informací a dovedností získaná data zpracovali, analyzovali a převedli do formy prezentací a posterů, které si následně formou řízené diskuse komentovali a porovnávali v rámci všech skupin.

V rámci externích aktivit jsme navštívili pepřovníkovou farmu v provincii Kampot. Farma dodržuje zásady francouzského standardu „EcoCert“. Všechny postupy vycházejí z ekologicky orientovaných procedur. Nepoužívají zde umělá hnojiva a na potlačení plevelů a škůdců se využívají extrakty z místních tropických rostlin. Větší část energie pochází s lokální solární a větrné elektrárny.

Lektorsky a koordinačně na místě průběh zajišťují Miloslav Petrtýl (FAPPZ) a Monika Kosová (FTZ). Záštitu nad projektem ze strany RUA má paní prorektorka Seng Mom, hlavním koordninátorem je Yoeu Asikin. Mezi asistenty ze strany RUA je Kimchhin Sok, který studoval na ČZU. Letní školy se zúčastnilo 22 studentů z Kambodži a Česka.