Summer School “Econometrics in Agriculture”

The upcoming third edition of the Summer School “Econometrics in Agriculture” organized by the University of Foggia (Italy) has been postponed because COVID-19.

The Summer School will be on September 7-11, 2020, in Barletta (Italy).

Sample lectures are available on YouTube Channel.

This is to kindly introduce the upcoming third edition of the Summer School “Econometrics in Agriculture which supposed be held in Barletta (Italy) from June 15 to June 19, 2020, and organized by the University of Foggia (Italy).

Sample lectures are available online