Slavnostní předání projektu “Enhancement of Technical Education in Cambodia”

Ve čtvrtek 2. února 2017 proběhlo slavnostní předání projektu “Enhancement of Technical Education in Cambodia” realizovaného Českou zemědělskou univerzitou v Praze (ČZU) na střední škole Preah Bat Samdech Preah Borom Neath Norodom Sihamoni General and Technical High School.

Za přítomnosti všech studentů školy manažer projektu Socheat Keo představil projekt, který je zaměřen na zvýšení kvality výuky technických oborů, založení školských účelových zařízení (školní farmy a zpracovatelského centra) pro praktické vyučování, zajištění samozásobení vodou a v neposlední řadě zvýšení povědomí o středoškolském technickém vzdělávání v provincii Kampong Chhnang.

Po uvedení projektu vystoupil prof. David Herák, který zdůraznil, jak velký má škola potenciál ovlivnit rozvoj provincie Kampong Chhnang. Na představitele ČZU v Praze navázala projevem Dagmar Minaříková (chargé d'affaires a.i. Velvyslanectví ČR v Phnompenhu), která vyzvedla spolupráci mezi Českou republikou a Kambodžským královstvím. Dále ocenila projektové aktivity ČZU v Praze a upozornila na důležitost vzdělávání. Slova prof. D. Heráka a D. Minaříkové potvrdil ve svém projevu Im Koch (státní tajemník Ministerstva školství, mládeže a sportu) a vyjmenoval aktivity Oddělení odborného vzdělávání Ministerstva školství v Kambodži. Dále kladl důraz na udržitelnost projektu realizovaném na základě vyrovnání Kambodžského dluhu vůči České republice a závěrem předal Čestné uznání představitelům ČZU v Praze a Velvyslanectví ČR v Phnompenhu. Následně ředitel školy Heng Socheth podepsal Prohlášení o dárcovství společně s projektovou manažerkou Annou Hubáčkovou.

Program slavnosti pokračoval ukázkou zpracovatelského centra a farmy, která je zaměřena na rostlinnou produkci (pěstování zeleniny a ovoce, hub, plodin pro výrobu krmiv) a živočišnou produkci (akvakulturu, chov prasat, drůbeže a včel). Proběhla návštěva pole zajišťujícího krmivo pro zvířata z farmy a také byly nabídnuty výrobky vytvořené ve zpracovatelském centru z produktů vypěstovaných na pozemcích školy. Představitelé projektu honoraci představili další aktivity projektu, například školení učitelů odborníky z ČR a Kambodži v oblastech pedagogiky a didaktiky, laboratorních prací, elektrotechniky a elektroniky, mechanizace a údržby zemědělských strojů, botaniky a rostlinné výroby, pěstování hub, živočišné produkce (akvakultura, chov prasat, drůbeže a včel), zpracování zemědělských produktů. Část výukových pomůcek a vybavení školských účelových zařízení byla pořízena v České republice (například laboratorní vybavení, anatomické modely zvířat, cvičné desky na výuku elektrotechniky, včelařské vybavení, zavlažovač a úpravna vody). Závěrem proběhl rozhovor D. Minaříkové se třemi středoškolskými učiteli, pro něž byla zorganizována studijní cesta do České republiky, kde navštívili několik středních škol a zemědělských zařízení, a také byli školeni na ČZU v odborných tématech.

Honorace velmi kladně hodnotila výstupy projektu a Oddělení odborného vzdělávání Ministerstva školství v Kambodži přislíbilo podporu střední školy v jejich dalších aktivitách.