Aktivity katedry lze rozdělit do dvou hlavních proudu, a to podle specializací magisterského studijního programu Wildlife and Livestock Production, Management and Conservation, který katedra garantuje: 1) udržitelná živočišná produkce a 2) management a ochrana volně žijících zvířat.
Výzkum a pedagogická činnost v rámci udržitelné živočišné produkce (specializace Sustainable animal production) se zaměřují na aplikaci moderních poznatků o chovu hospodářských zvířat v tropech. Hlavní pozornost je věnována chovu a využití místních druhů a plemen zvířat, jejich výživu a krmení, zoohygienu, prevenci onemocnění a welfare v chovech.
V rámci specializace věnující se volně žijícím zvířatům (specializace Wildlife management and conservation) se členové katedry zabývají nejen chovem a ochranou zvířat, ale i zemědělským využitím původních živočišných druhů v tropech. Výzkum se soustředí na nejrůznější aspekty ochrany zvířat a jejich životního prostředí. Katedra se zaměřuje zejména na ochranu kopytníků, zmírňování konfliktů mezi volně žijícími zvířaty a člověkem či hospodářskými zvířaty, na management chráněných území a environmentální vzdělávání nejen obyvatel rozvojových zemí. Není opomíjena ani ochrana zvířat mimo jejich původní rozšíření (ex situ) a výzkum a výuka jsou často realizovány i v zoologických zahradách.
Obě specializace jsou propojeny výzkumem populační genetiky, který se soustředí hlavně na savce a mezidruhové interakce nejen divokých zvířat a jejich domácích forem. Výzkum a výuka se také dále soustředí na etologii, fyziologii a reprodukci domácích i divokých zvířat.
Od roku 2000 se členové katedry podílí na řízení záchranného programu antilopy Derbyho (Taurotragus derbianus derbianus) v Senegalu. Od roku 2006 katedra spravuje farmový chov antilopy losí (Taurotragus oryx) na Školním zemědělském podniku Lány ČZU v Praze, kde byl o tři roky později zřízen i farmový chov lamy guanako (Lama guanicoe).
Vědecko-výzkumná činnost katedry je převážně realizována formou výzkumných grantů a studentských vědeckých prací s cílem jejich finalizace formou vědeckých článků s IF. K výzkumu katedra využívá nejen laboratoří na ČZU, ale i své chovy antilop losí a lam guanako. Další výzkumné úkoly jsou řešeny ve spolupráci se zoologickými zahradami, soukromými farmami a přírodními rezervacemi zejména v Senegalu, kde byla díky dlouhodobé spolupráci realizována řada vědeckých prací zaměřených nejen na antilopy Derbyho, ale i další druhy zvířat, výzkum biodiverzity a testování efektivity vzdělávacích programů. Katedra spravuje Laboratoř molekulární genetiky a Laboratoř analýz biologických materiálů.
Členové katedry jsou součástí těchto vědeckých týmů na FTZ:
- Animal Physiology and Behaviour Research Team
- Mammalian Molecular Ecology Research Group
- Wildlife Management and Conservation Research Group
Historie katedry sahá do roku 1967, kdy byla založena pod názvem Katedra živočišné produkce tropů a subtropů. V roce 2013 po vzniku Fakulty tropického zemědělství katedra získala současný název.