Nejen skleníky, ale i pole. Botanická zahrada ho využívá pro pěstování i praxe

Skutečnost, že Botanická zahrada FTZ obhospodařuje skleníky, polykarbonátové kryty, léčivé rostliny a venkovní plochu je dobře známá. Možná ale není úplně tak známé, že součástí botanické zahrady je i volné pole, které sdílíme s Demonstračním a experimentálním pracovištěm FAPPZ. Naše polní plocha zaujímá cca 550 m2 a probíhá zde demonstrační a experimentální pěstování méně známých subtropických jednoletých užitkových rostlin.

Polní plocha také poskytuje prostor pro studentské praxe, kde studenti FTZ získají během jednoho týdne zkušenosti o tom, jak se rostliny pěstují v podmínkách volné půdy, jaké postupy a technologie je nutné dodržovat a jaké užitkové subtropické rostliny můžeme pěstovat i v našich klimatických podmínkách. Osvojí si také mechanizovanou/manuální práci, která vždy není úplně snadná.

Tato plocha je pro nás zároveň užitečným místem, které můžeme využít k pěstování dalších užitkových rostlin, na něž už v areálu botanické zahrady nezbývá prostor. Tím nám napomáhá v udržování a rozšiřování naší sbírky. Pole vytváří také podmínky pro řešení bakalářských, diplomových a dizertačních prací studentů FTZ či vědeckých prací.

A jaké rostliny konkrétně na poli pěstujeme? Mnohaletou tradici zde měly andské okopaniny (jakon, ullucus, topinambur), pěstujeme zde subtropické obilniny (prosovité) i pseudoobilniny (čirok, pohanka,..), dále také rostliny z čeledi Fabaceae (fazole, cizrna, lupina), len, ricinus, černuchu, léčivé a aromatické jednoleté rostliny a mnoho dalších. Že je skladba rostlin opravdu rozmanitá, můžete vidět ve fotogalerii nebo se můžete přesvědčit na vlastní oči a naše „políčko“ navštívit.