Aktuality

Archiv článků

Praxe studentů zahájena

S jarem jsme v Botanické zahradě FTZ přivítali také naše studenty prvního ročníku bakalářského studia FTZ. Studenti s námi stráví v průběhu letního semestru dva týdny, kdy si osvojí nejen teoretické, ale hlavně praktické dovednosti související s provozem naší sbírky. Studenti se naučí znát hlavní tropické a subtropické užitkové rostliny, dále získají znalosti o způsobu jejich pěstování, ošetřování a množení. A právě množení bylo velkým tématem praxe v předešlých dvou týdnech. Nastal totiž vhodný čas na roubování citrusů. Jak si studenti, pod odborným vedením Ing. Anežky Daníčkové a Ing. Zdeňka Hlaváče, počínali můžete vidět ve fotogalerii.  

Index Seminum 2023

V předešlých příspěvcích jsme Vás informovali o tom, jak luštíme, čistíme, revidujeme a evidujeme semena pro nadcházející sezónu a pro Index Seminum. Nyní Vám konečně Index Seminum pro rok 2023 můžeme nabídnout k nahlédnutí! Letošní ročník je již 51. a nabízíme 677 položek z našich sbírek vědeckým institucím z celého světa.

Jaro v Botanické zahradě

Opravdu? Ano, první „jarní“ výsevy jsou za námi. Aby rostliny měly dostatek času nabrat na síle a vy jste si u nás mohli na jaře koupit vitální jedince, nesmíme nic ponechat náhodě. Pro výsevy musíme vhodně zvolit substrát, hustotu výsevu, množství zálivky, ideální teplotu i vhodnou dobu výsevu, musíme také zajistit dostatek světla. A samozřejmě jsou potřeba šikovné ruce našich zahradníků! Celý proces od semínka k rostlině je totiž věda. Nebo spíše alchymie….Nejednou se stane, že osvědčené postupy přestanou fungovat a musí se zkoušet, co který druh vyžaduje. Třeba majoránka, ta vždy vyžadovala šikovné ruce naší zahradnice Jany. Jana se s námi téměř po 40 letech rozloučila a majoránka tedy zůstává v rukách ostatních kolegů. Jak se nám letošní sadba vydaří budete moci zjistit na jaře při našem tradičním prodeji rostlin.

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.