Výstava chilli papriček v Botanické zahradě FTZ 2022

Zveme Vás k nám do Botanické zahrady FTZ na již tradiční podzimní výstavu chilli paprik. Můžete se těšit na zhruba 130 druhů, variet a kultivarů více či méně pálivých papriček. Pro odvážné bude připravena ochutnávka čerstvých plodů s různou intenzitou pálivosti. Pro nejodvážnější máme přichystané chilli pasty vlastní výroby. Samozřejmostí bude také doplňkový prodej výpěstků našich studentů. Srdečně se na Vás těšíme!

Botanické družení Unie botanických zahrad ČR 2022

Náš kolektiv BZ FTZ se ve dnech 23. – 25. 8. 2022 zúčastnil botanického družení Unie botanických zahrad (UBZ). Každý rok jeden ze členů UBZ hostí kolegy z ostatních botanických zahrad ČR a představuje svou botanickou zahradu. Botanické družení letos pořádala Botanická zahrada PřF MU Brno, při příležitosti 100letého výročí svého založení. Na tuto akci přijelo 74 zaměstnanců z 16 botanických zahrad. Program byl velmi nabitý, strávili jsme spoustu času př?ímo v botanické zahradě, kde nám kolegyně ukázaly úplně vše, co s provozem zahrady souvisí (např. zdroj a kvalitu zálivkové vody, čerpadla, substráty, ochranu rostlin). Mimo jiné jsme byli svědky rekonstrukce tropického skleníku. Dále jsme navštívili Ústav experimentální biologie, střešní zahradu budovy Moravského zemského archivu, Centrum léčivých rostlin Lékařské fakulty MU, Botanickou zahradu a arboretum Mendelovy univerzity a Ústav botaniky a zoologie PřF s tamními sbírkami, herbářem a sušárnou rostlin. Poslední den botanického družení se odehrával v CHKO Moravský kras. Navštívili jsme Dům ochránců přírody, Punkevní jeskyně a botanický výklad cestou na Skalní mlýn nám poskytl pan Zdeněk Musil ze Správy CHKO Moravský kras, AOPK ČR. Celé tři dny byly velmi inspirativní. Získali jsme spoustu nových zkušeností. Děkujeme za možnost setkat se s pracovníky zahrad z celé České republiky, za úsilí organizátorů při přípravě této akce a vstřícnost se kterou sdíleli veškeré své znalosti.

Botanická zahrada FTZ se zapojila do vědeckého výzkumu

Botanická zahrada FTZ poskytla rostlinný materiál pro vědecký výzkum na rostlinách rodu Piper (pepřovníky). Výzkumní pracovníci nejprve pomocí moderních technologií potvrdili správné botanické zařazení námi pěstovaných rostlin, a následně použili rostliny pro další vědecké účely. Proč a jak rostliny zkoumaly se dozvíte v následujících řádcích.