Tropický skleník České zemědělské univerzity slaví 50 let

Je to už neuvěřitelných 50 let, kdy byl v kampusu ČZU postaven tropický skleník, který dnes spravuje Fakulta tropického zemědělství. Atypický skleník byl dokončen v roce 1973 a podle projektu profesora Pospíšila, tehdejšího pedagoga Institutu tropického zemědělství, byl osázen užitkovými teplomilnými rostlinami. Ty pedagogové přiváželi ze svých pracovních cest po rozvojových zemích.

Osázení skleníku byla týmová práce. Podíleli se ní vědečtí, pedagogičtí, techničtí i manuální pracovníci. A tak se zrodila ojedinělá a nejkomplexnější sbírka užitkových rostlin, dodnes unikátní v České republice i v Evropě. Na ploše 250 m2 najdete cca 110 druhů užitkových tropických rostlin, které se pěstují ve volné půdě. Jsou to rostliny určené k přímé konzumaci, skupiny pochutin, koření, léčivých rostlin, textilní plodiny, obiloviny, okopaniny.

Mezi zástupce jednotlivých skupin patří například banánovníky, mangovníky, ananasy, mučenky, vanilka, kakaovník, kávovník, skořicovník, pepřovníky a mnoho dalších. Rostlinný genofond tohoto skleníku se používá pro výuku studentů, výměnu rostlinného materiálu s ostatními botanickými zahradami i jako matečnice užitkových rostlin, které se používají pro vědeckou práci a diplomové práce.

Postupem času však skleník začal být nevyhovující, a to jak malým prostorem pro růst rostlin, tak i z hlediska bezpečnostního. Díky usilovné snaze pana Ing. Hlaváče (tehdejšího vedoucího Botanické zahrady FTZ) a podpoře ČZU v roce 2013 proběhla jeho rekonstrukce. Kvůli omezeným finančním prostředkům však byl pouze přesklen.

Tropický skleník je technologicky zastaralý a ani po rekonstrukci nevyhovuje rostlinám a návštěvníkům. Stále však má co nabídnout a je potěšující, že ho ročně navštíví více než 3000 lidí z různých koutů světa. Skleník plní také terapeutickou a sociální funkci. Mnozí si sem chodí takzvaně vyčistit hlavu a občas sem zavítají zahraniční studenti, kterým je teskno po domově a tady se alespoň částečně přenesou do své domoviny. Pojďte s námi nahlédnout dovnitř…