Posilování vědeckých kapacit a spolupráce ukrajinských univerzit v agrárních vědách

Cílová země: Ukrajina
Koordinátor projektu: Hynek Roubík
Partneři projektu na Ukrajině:

Sumy National Agrarian University
Sumy State University
Bila Tserkva National Agrarian University
Dnipro State Agrarian-Economic University
State Biotechnological University

Rozpočet: 1,670,000 Kč
Donor: Ministerstvo zahraničních věcí
Doba realizace: 2023

 


Cíle projektu:

Tento projekt si klade za cíl dále posilovat kapacity a spolupráce mladých pedagogů, vědeckých pracovníků a magisterských a doktorských studentů na vybraných ukrajinských univerzitách pomocí dalšího rozvoje meziuniverzitní platformy – AgriSciences Platform pro zvyšování kapacit z vybraných oblasti agrárních věd, které budou nadále klíčové pro poválečný rozvoj Ukrajiny.

Kromě témat blízkých tradičnímu pojetí AgriSciences bude zaměření i na specifické výzvy dnešní Ukrajiny (např. Waste of War; Deforestation as a consequence of war; Disturbance of ecosystems; Air and water pollution; Consequences of lost access to water sources (Black sea); Polluted soils – what effects will it bring?; Biodiversity losses; Migration and its effects on the agrarian sector).

Dále pro vytváření multidisciplinárních vědeckých týmů a vyhlašování grantových příležitostí, které budou v těchto klíčových oblastech řešit nové výzvy, které pro Ukrajinu v aktuálním válečném kontextu a zároveň poválečném kontextu budou zásadní.

Vedle dalšího rozvoje platformy bude uskutečněna také série školení (ať už českými či ukrajinskými experty) zaměřených na zkvalitnění vědeckých výstupů a publikační činnosti a rovněž rozšíření vybraných expertních znalostí. To vše sjednoceno do AgriSci Scientific Academy.

V neposlední řadě projekt podpoří sdílení informací a navýšení vědecko-výzkumných kapacit pomocí organizace mobilit, v rámci kterých bude minimálně 10 vybraných ukrajinských mladých vědců vysláno na stáž do ČR na ČZU.

Dalším zaměřením projektu bude sdílení zkušeností s implementací genderové rovnosti, inkluze a diverzity v akademické sféře, což byl také jeden ze specifických požadavků partnerských univerzit.

Posledním z výstupů projektu je zvýšení motivace ukrajinských studentů ke studiu v ČR díky šíření informací o stipendijním programu vlády ČR. Navrhovaný projekt navazuje na zkušenosti z realizace předešlých projektů na Ukrajině a rozšiřuje činnost, kdy dojde na plnohodnotnější provázání univerzit zabývajících se zemědělskými vědami. Navíc díky tomuto provázání dojde k posílení spolupráce nejen mezi univerzity, ale i k posílení jejich role v Evropském vysokoškolském vzdělávacím prostoru (EHEA - European Higher Education Area).

Garant: Doc. Hynek Roubík, roubik@ftz.czu.cz

Administrátor: Ing. Marek Jelínek, marekjelinek@ftz.czu.cz

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.