Anežka Daníčková je v čele Botanické zahrady FTZ od května 2021. Vystudovala program Zahradní architektura na Mendelově univerzitě v Brně a před nástupem do Botanické zahrady FTZ pracovala ve stavebnictví a projekci v zahradní architektuře. Navazuje na práci svých rodičů a pokračuje v dlouholeté rodinné tradici – tatínek je zahradní architekt, maminka aranžérka a dvě tety zahradnice, praprastrýc se věnoval sběru a pěstování kaktusů. Prostředí botanické zahrady zná od svého dětství – plochy, skleníky, rostliny i kolegy.
V Podcastu se dozvíte, proč je botanická zahrada pro univerzitu důležitá, čím je výjimečná, kolik zde najdete druhů rostlin a zvířat, jak rozsáhlé jsou místní sbírky nebo zda si můžete odnést něco domů.
BOTANICKÁ ZAHRADA
Botanická zahrada Fakulty tropického zemědělství, ČZU v Praze byla vybudována současně s výstavbou celého komplexu Vysoké školy zemědělské v Praze. Provoz skleníků (pod hlavičkou původního Institutu tropů a subtropů) byl zahájen 1.1. 1968. V roce 2011 Botanická zahrada splnila přísné podmínky pro vstup do Unie botanických zahrad. Od 1.1.2013 se Institut tropů a subtropů (ITS) stal Fakultou tropického zemědělství (FTZ), díky čemuž se pozměnil i název botanické zahrady. Z Botanické zahrady Institutu tropů a subtropů České zemědělské univerzity v Praze se stala Botanická zahrada Fakulty tropického zemědělství, ČZU v Praze.
V současné době má Botanická zahrada rozlohu 3 800 m2 (včetně venkovních ploch). Expozice botanické zahrady se dělí na vnitřní (5 skleníků a 2 polykarbonátové kryty) a venkovní plochy. Na skleníkové ploše téměř 1 400 m2 se pěstuje 1 500 tropických a subtropických druhů užitkových rostlin rozdělených do několika tematických sbírek (národní sbírka citrusů, sbírka tropických rostlin, sbírka subtropických rostlin, sbírka jednoletých užitkových rostlin, sbírka chilli paprik, venkovní sbírka léčivých rostlin, venkovní sbírka čajovníků apod.). Sbírky BZ FTZ ukazují užitkové rostliny, které se pěstují po celém světě pro svůj přímý nebo nepřímý užitek. Sbírka rostlin je díky své tematičnosti a rozsahu natolik ojedinělá, že není k vidění nikde jinde v ČR ani ve střední Evropě. Sbírka užitkových rostlin podobně jako sbírky v ostatních botanických zahradách napomáhá k ex situ konzervaci živých rostlin, pro výuku studentů z řad fakulty a celé univerzity, pro vzdělávání a výchovu odborné i laické veřejnosti v botanice, zemědělství a ochraně životního prostředí a též plní funkci rekreační a odpočinkovou.