Aktuality

Konference Tropentag 2024

V?polovině září tohoto roku se opět uskuteční Tropentag 2024, významná mezinárodní akce zaměřená na výzkum v oblasti tropického a subtropického zemědělství, řízení přírodních zdrojů a rozvoje venkova.  

 

Konferenci Tropentag 2024 bude hostit University of Natural Resources and Life Sciences ve Vídni (BOKU) ve dnech 11. až 13. září 2024. Konference se bude konat nejen ve Vídni, ale také online.  

 

Téma konference:  

Prozkoumat příležitosti... pro řízení přírodních zdrojů a lepší život pro všechny. 

 

O konferenci 

Tropentag je každoroční mezinárodní konference zabývající se výzkumem v oblasti tropického a subtropického zemědělství, řízení přírodních zdrojů a rozvoje venkova. Tropentag pořádá Univerzita BOKU (Rakousko) a spolu s?dalšími univerzitami z Německa (Berlín, Bonn, Göttingen, Hohenheim, Kassel-Witzenhausen, ZALF e.V., součástí je také belgická univerzita v Gentu  a Česká zemědělská univerzita v?Praze. Na konferenci se podílá také Rada pro výzkum tropů a subtropů (ATSAF e.V.) ve spolupráci s fondem GIZ pro mezinárodní zemědělský výzkum (FIA).  

 

Cílem konference Tropentag 2024 je poskytnout výzkumným pracovníkům, vědcům, studentům, a dalším odborníkům platformu, na které se budou moci seznámit s četnými výzvami a příležitostmi v oblasti řízení přírodních zdrojů s cílem dosáhnout lepší kvality života pro všechny. Konference se zaměřením na udržitelný rozvoj se bude zabývat inovativními přístupy, mezioborovými řešeními a otevře naléhavé problémy v oblasti zemědělství, environmentálního managementu, potravinové bezpečnosti a života na venkově. 

 

Výzva k předkládání příspěvků a předběžné informace o konferenci jsou nyní k dispozici na tomto linku: 

 

https://www.tropentag.de  

 

 

Podrobné informace (včetně workshopů a fotosoutěže) naleznete v textu výzvy na adrese: 

https://www.tropentag.de/conference/call_tt24.pdf 

Learn & Discuss vol. 5 – Pozvánka na setkání k diskuzi o nelegálním obchodu se zvířaty

Pojďte s námi odhalit fakta o pytláctví a obchodu s želvími vejci nebo výrobky z želvích krunýřů. Zjistěte, jak může monitoring sociálních médií pomoci při dopadení pytláků, a seznamte se s výsledky případových studií z oblasti ochrany zvířat.

 

Naše pozvání příjala Mgr. Hana Svobodová (Chráníme mořské želvy a.s.)., která stojí za projektem ochrany mořských želv, Ing. Tereza Švejcarová z Fakulty životního prostředí a

Mgr. ing. Jan Chmelař z České inspekce životního prostředí.

 

Hana Svobodová vám představí projekt „Chráníme mořské želvy“.

Všechny druhy mořských želv jsou ohroženy vyhynutím. Nejhorší situace je v Indickém oce?ánu, kde na mnoha místech už mořské želvy zcela zmizely. Projekt Chráníme mořské želvy ve spolupráci s místními organizacemi před pytláky chrání pláže ve dvou oblastech  v Indonésii (ostrov Lembata na JV země a ostrov Denawan na jihu Bornea) a v jedné oblasti na jihu Srí Lanky (pláže u města Dikwella).

Kromě přímé ochrany líhních pláží se projekt zaměřuje také na vzdělávání a rozvoji tamních obyvatel a spolupracuje také s vládními organizacemi a dalšími ochranářskými organizacemi, připravují vzdělávací materiály pro děti, které se používají v mnoha zemích světa včetně ČR. Od roku 2014 se díky těmto aktivitám podařilo zachránit více než 4 000 000 želvích vajec a toto číslo každý den stoupá. 

 

Ing. Tereza Švejcarová se zaměří na ptactvo v jihovýchodní Asii a nelegální obchod s nimi prostřednictvím sociálních sítí.

 

Mgr. Ing. Jan Chmelař (ČIŽP) spolu s několika příklady z několika případových studií.

 

Více se dozvíte na společném setkání a po přednášce bude prostor na další diskuzi a vaše dotazy.

Pozvánka na obhajobu dizertační práce Ing. Abubakar Sadiq Musa

Zveme Vás na obhajobu dizertační práce Ing. Abubakar Sadiq Musa na téma “Effects of routine Handling in the husbandry of common eland ” (Katedra chovu zvířat a potravinářství v tropech, obor Tropical Agrobiology and Bioresource Management). Obhajoba práce proběhne dne: 7.5.2024 od 12 hod v zasedací místnosti č. 401 (budova FTZ).

In the global wildlife enterprise, there is a growing opportunity for intensified game farming, particularly with species like common eland (Taurotragus oryx). Thus, success in intensification relies heavily on the ability to handle these large bovids effectively while maintaining their welfare. In light of this, the present study examines methods and factors affecting the ease of handling, social interaction, and overall harmony of common eland in an intensive management system, crucial for animal welfare. Two research studies led to the entirety of the present study: One evaluated the effects of routine handling and immunocastration on temperament during handling, social behaviour and activity budgets of eland, finding minimal impact; the other studied the effect of routine handling and social dominance on blood biochemistry, noting no effect on social rank but some stress-related changes. Overall, routine handling led to a gradual improvement in temperament over time while immunocastration ameliorated agonistic behaviour in the studied animals with minimal effect on their activity. Although there is optimism for integrating common eland into intensive game production, further research is needed to understand the impact of traditional husbandry management on their welfare and productivity.

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.