Zvýšení kvality technického vzdělávání na střední škole krále Norodoma Sihamoniho v Kambodži

Cílová země: Kambodža
Koordinátor projektu: Kristina Rušarová
Projektový tým: Anna Hubáčková, Socheat Keo, Karel Vítek, Václav Klapetek, Zbyněk Polesný, Akhir Pebriansyah, Karel Němejc, Petra Chaloupková, Miroslav Petrtýl, Jana Mazancová, David Krčmařík, Petr Kostka, Adam Kesner, Marie Kalousová
Partneři: Royal University of Agriculture in Cambodia, Ministry of Education in Cambodia – Department of Vocational Education 
Donor: Česká republika v rámci spolupráce ohledně vyrovnání dluhu Kambodžského království
Trvání projektu: 2015 - 2017

 

Popis projektu:

Na základě vyrovnání Kambodžského dluhu vůči České republice byl Českou zemědělskou univerzitou v Praze od srpna 2015 do února 2017 realizován projekt “Enhancement of Technical Education in Cambodia” zaměřený na podporu technického vzdělávání na střední škole Preah Bat Somdech Preah Boromneat Norodom Sihamoni. Na škole působí 13 technických učitelů; z toho dva pedagogové jsou zaměřeni na živočišnou produkci, 6 pedagogů má specializaci v oboru agronomie, 4 učitelé se zabývají elektrotechnikou a jeden učitel je zaměřen na mechanizaci.

Hlavními cíli projektu jsou zvýšení vzdělávacích kapacit technických učitelů, posílení zázemí praktické výuky technických předmětů, zajištění zásobení vodou a propagace technického vzdělávání v provincii Kompong Chhnang. Na jednotlivých aktivitách se podíleli pracovníci ČZU (z FTZ, IVP, FAPPZ a TF), experti působící mimo ČZU (například z Komory zemědělských poradců a Technické univerzity v Liberci) a odborníci z Royal University of Agriculture in Cambodia (RUA).

Jedním z největších nedostatků ve výuce odborných programů na středních školách v Kambodži je nízká kvalita praktické výuky. Projekt se proto zaměřil na založení školských účelových zařízení včetně jejich vybavení, aby mohly být využívány během praktického vyučování odborných předmětů. Zároveň by si tato zařízení měla vydělat na svoje fungování bez výrazné potřeby další finanční podpory.

V areálu školy byla založena školní farma s rostlinnou a živočišnou produkcí a zpracovatelským centrem zemědělských produktů. Na pozemcích vznikly rybníky pro chov ryb, zavlažovaná pole pro pěstování obilovin na krmivo (140,24 ary) a pozemky pro pěstování ovoce a zeleniny o výměře 24,15 arů se dvěma včelstvy. V centrálním prostoru farmy byla založena školka pro pěstování sazenic, pěstírna hub, kompost, byla vykopána studna, postavena venkovní učebna, vepřín, kurník a vodárenská věž s úpravnou vody připojenou k fotovoltaickému systému nainstalovanému na střeše vepřína. Chov prasat mimo jiné demonstruje jeden z trvale udržitelných zdrojů energie v podobě připojení k malé bioplynové stanici, která dodává bioplyn do zpracovatelského centra. Pro chov drůbeže byla postavena drůbežárna s místnosmi na uložení mechanizace, nářadí a krmiv. Většina vybavení zpracovatelského centra a farmy byla zakoupena v Kambodži, Thajsku nebo v České republice (například zavlažovač a úpravna vody). Na farmě nyní pracují dva zemědělci, kteří úzce spolupracují s učiteli a studenty školy.

V průběhu projektu byli středoškolští učitelé proškoleni v oblastech pedagogiky a didaktiky, laboratorních prací, elektrotechniky a elektroniky, mechanizace a údržby zemědělských strojů, botaniky a rostlinné výroby, pěstování hub, živočišné produkce (akvakultura, chov prasat, drůbeže a včel), zpracování zemědělských produktů a konzervaci potravin. Vzdělávací i školící pomůcky zvyšující kvalitu výuky byly pořízeny převážně v České republice (například laboratorní vybavení včetně mikroskopických preparátů, anatomické modely zvířat, cvičné desky na výuku elektrotechniky). Učitelé byli zaškoleni v jejich používání a využití v průběhu vyučování. Kromě školení  přímo ve škole bylo umožněno čtyřem učitelům zúčastnit se letní školy “From net to spoon” realizované projektem ČZU v Praze na RUA a pro tři učitele byla zorganizována studijní cesta do České republiky, kde navštívili několik středních škol a zemědělských zařízení. Dále byli tito učitelé na ČZU v Praze proškoleni v oblastech pedologie, ochrany rostlin, inseminace, akvakultury a agrochemie.

V červenci 2016 byla uspořádána kampaň v provincii Kampong Chhnang, která propagovala středoškolské technické vzdělávání, odborné studijní obory a informovala o novém vybavení a školských účelových zařízeních školy, sloužících pro zajištění praktické výuky na škole krále Norodoma Sihamoniho.

Na konci projektu bylo uspořádáno slavnostní předání projektu za přítomnosti Dagmar Minaříkové, chargé d'affaires a.i. Velvyslanectví ČR v Phnompenhu, představitelů ČZU v Praze a Ministerstva školství v Kambodži, reprezentovaném jeho excelencí státním tajemníkem Im Kochem. Součástí slavnosti byla i prohlídka školských účelových zařízení včetně ukázek zpracovaných produktů vypěstovaných na pozemcích školy. Honorace velmi kladně hodnotila výstupy projektu a Ministerstvo školství v Kambodži přislíbilo podporu střední školy v jejich dalších aktivitách.

Kontakt: Kristina Rušarová, rusarova@ftz.czu.cz

Facebook: https://www.facebook.com/enhancementoftechnicaleducationincambodia/

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.