Fakulta tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze (FTZ ČZU) se aktivně podílí na udržitelném rozvoji zemědělství v Africe. Ve spolupráci s neziskovou organizací SIRIRI provedl náš odborník expertní analýzu farmy Carmel ve Středoafrické republice. Jejím cílem je navrhnout transformaci neproduktivní monokulturní plantáže palmy olejné na ekologicky vyvážený agrolesnický systém.
Nový model hospodaření přinese potravinovou soběstačnost pro místní komunitu, podpoří vzdělávání studentů a vytvoří centrum pro vědecký výzkum v oblasti tropického zemědělství.
„Transformace farmy může sloužit jako skvělý výukový a výzkumný model nejen pro studenty, ale i pro místní komunity, farmáře či univerzity a jiné výzkumné instituce, “ říká Ing. Jan Staš, odborník z FTZ z výzkumného týmu BioResources and technology a autor analýzy. „Zároveň se tato přeměna staré plantáže ve funkční produkční systém může stát inspirací pro bakalářské, magisterské i disertační práce zaměřené na udržitelné zemědělství a rozvoj venkova v tropech.“
Záměr je v souladu s dlouhodobou vizí FTZ ČZU – podporovat inovativní a udržitelná řešení v tropických a subtropických oblastech světa. Díky odbornému know-how fakulty a spolupráci s místními partnery má farma Carmel potenciál stát se modelovým příkladem pro další podobné projekty v rozvojových zemích.
Nezisková organizace SIRIRI působí ve Středoafrické republice od roku 2006 a dlouhodobě podporuje vzdělávání, zdravotnictví a zemědělství – www.siriri.org.