Klimatická změna a její dopad úrodu

Vegetační období díky mírným zimám u nás začíná dříve.  Ranní mrazy ale zůstávají a mají devastující dopad na plodiny, což se projevilo také v uplynulých dnech. Tomuto tématu se věnovala speciální příloha Hospodářských novin – Zemědělství a lesnictví, jejíž součástí je komentář profesora Bohdana Lojky z FTZ, který osvětluje, jak se měnící se podnebí může promítnout i do naší zemědělské praxe.

„Největší problém jsou jarní mrazíky. Ty u nás zůstanou a pravděpodobně budou i častější,“ říká profesor Bohdan Lojka z Fakulty tropického zemědělství na ČZU. Tím, že vegetační období začíná rok od roku dříve, se přízemní mrazíky stávají stále častějším ohrožením úrody. V naší zeměpisné šířce jsou totiž ve srovnání s jižními oblastmi delší noci a to způsobuje, že na jaře navzdory celkovému oteplení klesnou občas noční nebo brzké ranní teploty pod nulu a ohrozí rostliny, které se mezitím začaly probouzet a kvést. Tradičně to má devastující dopad na úrodu meruněk a broskví, s prodlužováním vegetační sezony se to ale může týkat stále většího počtu pěstovaných plodin.

Celý článek si můžete přečíst na TOMTO ODKAZE, kde je také dispozici ke stažení celá speciální příloha HN.

Soubory ke stažení

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.